Wednesday, August 11, 2010

Minu pikk ja valulik tee...

PCOS on lühend polütsüstilistest munasarjade sündroomist. Naisel võivad esineda polütsüstilised munasarjad ilma sündroomita, kuid pea kõigil PCOS-i põdevatel naistel on polütsüstilised munasarjad. PCOS-iks nimetatakse metaboolset seisundit, mille puhul naisel esinevad polütsüstilised munasarjad koos kindlate sümptomitega, mis tekitavad häireid nii suguhormoonide kui ka teiste hormoonide tasakaalus.

PCOS on kõige tavalisem hormonaalne häire, mis ilmneb naistel reproduktiivsetel aastatel. Arvatakse, et seda häiret esineb 4%-10%-l naistest. PCOS on üks enamlevinud viljatuse põhjuseid ning esimesed sümptomid ilmnevad kohe peale puberteeti.

PCOS-i tekkepõhjused on endiselt ebaselged ning tihti viidatakse väga erinevatele asjadele, mis seda põhjustada võivad:
1) geneetiline eelsoodumus
2) insuliiniresistentsus või hüperinsulism
3) rasvumine
4) hüperandrogenism
5) keskkonna saastatus
6) ebatervislik toitumine
7) kroonilised põletikud

Samas võivad mõned need seisundid olla hoopis PCOS-i tagajärjeks. Selge on, et tegemist on väga keerulise ja komplekse hormonaalse häirega, kus iga sümptom mõjutab teist. See ei ole lihtne haigus ühe ja selge põhjusega.

Vaatame üle ka sümptomid, mille järgi PCOS-i on suhteliselt lihtne ära tunda:
1) polütsüstilised munasarjad, mis on 2-5 korda suuremad kui terved
2) ebaregulaarne või puuduv menstruatsioon
3) viljatus
4) akne
5) rasvumine või raskused kaalu langetamisel
6) insuliiniresistentsus, halvimal juhul diabeet
7) juuste välja langemine
8) hüperpigmenteeritud naha voldid
9) kõrge vererõhk
10) erinevad hormonaalsed häired (testosteroon, kortisool, östrogeenid, FSH, progesteroon, prolaktiin, kilpnäärme hormoonid)
11) kopsufunktsiooni halvenemine
12) uneapnoe
13) meeleoluhäired, depressioon
14) hirsutism

Miks ma sellest siin kirjutan? Sest mina olen üks nende hulgast, kes peab lõputuna näivat võitlust antud haigusega. Tänaseks olen ma jõudnud äratundmisele, et tavameditsiini suhtumine PCOS-i patsientidesse on ükskõikne. Muidugi on mõningaid arste, kes tõesti üritavad patsiendi seisundit parandada, aga neid on tõesti ainult üksikuid. Ehk teisisõnu öeldes on pcosikad jäetud tähelepanuta. Ometigi on ju esimesed sümptomid märgatavad tõesti juba hilises teismeeas ja esimesena peaks perearst sellise patsiendi jälgimise alla võtma. Sealt edasi juba günekoloog, vajadusel endokrinoloog. Täna on olukord selline, kus tavaliselt saab naine oma diagnoosist aimu alles siis, kui ta üritab last saada. Tihti lükkab naine laste saamise hilistesse kolmekümnendatesse ja selleks ajaks võib PCOSi põdeval naisel olla lootusetult hilja loomulikuks rasestumiseks.

Mina sain kaks last suhteliselt kergesti. Esimene punnis natukene vastu, aga teine tuli ise ja ilma viisaastakuplaanita, nagu üldjuhul kombeks. Seega mul vedas. Kõigil aga nii ei vea ja seetõttu ongi väga oluline PCOSi diagnoosimine võimalikult vara ja juba esimeste sümptomite ilmnemisel.

Minu enda lugu on ka mõneti keeruline. On sümptomeid, mis on peale laste sündi taandunud, kuid on ka neid, mis on hoo sisse saanud just seoses rasedustega. Üheks tõsisemaks ja kõige enam muret tekitavaks probleemiks on minu piiripealne veresuhkur, insuliiniresistentsus ja ülekaal (kõhupiirkonna tugev rasvumine). Esimest korda räägiti mulle insuliiniresistentsusest esimese raseduse ajal, kui veresuhkur hüppama hakkas. Teise raseduse ajal diagnoositi aga juba gestatsioonidiabeet ja see ei olnud enam üldse lõbus. Insuliinisüstid ei aidanud eriti ja mu enesetunne oli kohutavalt halb. Hoolimata sellest, et mu analüüsid normaliseerusid peale sünnitust, esineb aeg-ajalt siiski mingeid ebanormaalsusi ja enesetunne on aeg-ajalt endiselt tapvalt halb. Rääkimata sellest, et kaalu alandamine, mis aitaks kaasa veresuhkru normaliseerumisele ja insuliiniresistentsuse vähenemisele, on kohutavalt raske ja meeletu pingutus. Kõige jubedam ongi, kui mõni arst ütleb pcosikale, et võtke kaalust alla ja kõik teie mured on lahendatud. See on kõige õudsam asi ja kõik ülekaalulised pcosikad teavad seda. Ma tahaksin väga kaalust alla võtta, aga kuidas teha seda nii, et kahe kaotatud kilo asemele ei tuleks tagasi kohe neli? Tee trenni ja söö vähem? See mõjub normaalsele tervele naisele, aga mitte PCOS-i käes vaevlevale naisele. Olen tähele pannud, et kui ma pöördun mõne arsti poole ja selgub, et ma hetkel rasestuda ei soovi, vaid tahan enda üldist enesetunnet parandada, siis on aitamine veelgi vaevalisem. Tundub, et ega keegi eriti ei taha või ei oska PCOS-iga tegeleda. Seda iroonilisem on, et PCOS on ka erinevatel rahvusvahelistel konverentsidel aina sagedasem teema, seega diagnoos kui selline ei tohiks olla võõras mure. Mida siis teha?

Mina olen söönud metformiini. Ma loobusin sellest, kuna kõrvaltoimena boonuseks saadud kõhulahtisus oli kurnav. Samal perioodil olin ma ka jube närviline, aga ma ei oska öelda, kas ma muutusin fuuriaks metformiini tõttu või oli see mingi teine tore sümptom. Ma olen juba mitu aastat otsinud erinevaid viise ja lahendusi oma muredele. Katsetanud ühte ja teist. Avaldatud on väga erinevaid dieete, mis kõik peaks PCOS-i sümptomeid vähendama ja kontrolli all hoidma. Olen proovinud nii mõndagi. Tavaliselt põhineb see siiski sissesöödava süsivesikute hulga vähendamisel ja valgu suurendamisel. Viimane üllitis on The Metabolism Miracle Diane Kressilt, kes lubab kahe kuuga teha sulle sellise uuestisünni, et peale seda võid sa jälle vabalt süsikaid süüa. Mul on raamat olemas, aga ma ei ole jõudnud veel sinnani, et täielikult end sellele pühenduda. Jätan selle plaaniks B.

Kuna ma kevadel end jälle väga halvasti tundsin ja igal hommikul pohmelliga tõusin (alkoholi ei olnud selleks üldse vajagi), otsustasin, et ma pean minema uuesti arstile. Noh, see on mul tänaseks tehtud ja reedeks peaksid ka analüüside tulemused teada olema. Ma ei oota sealt mingeid üllatusi või suuri muutusi. Ma tean, et näidud on jälle "piiripealsed", mis lõpuks tähendab seda, et ma pean ise leidma endale lahenduse, kuidas enda enesetunnet parandada. Seetõttu hakkasin uuesti toidupäevikut pidama, mul on täiuslik kaalutabel ja mis oluline - täna on ka jälle tahtmine. Aga ennast tundes ma tean, et see tahtmine murdub järgmise magusaisu tekkimise järel. Sugar rush - eesti keeles ei olegi sellist toredat vastet sellele sõnapaarile. Ma olen läinud hilisõhtul poodi, et endale osta kõige suurem šokolaad, mitu pakki jäätist jne, et see siis kõik korraga sisse süüa. Ja seda ei mõista mitte keegi. Kui ma sellest räägin, siis keegi ei saa aru, kus on probleem ja lihtsalt ise oled nõrk. Sama on ka buliimikuga - me ei mõista, miks nad nii meeletult õgima peavad. Aga ma tean, mis see tähendab - õgimissööst - see on nagu laine, mis sind tabab. Sa ei tea, kust see tuli ja loodad, et see lahkub varsti, hiljemalt nädala pärast.

Ühesõnaga, ma tahan siia kirja panna enda lootused ja enda teekonna. Ma tahan leida lahendusi, mis aitaksid ka teisi pcosikaid. Ma tahan, et PCOS ei oleks arstide hulgas lihtsalt sõnakõlks ja taanduks arvamus, et naised kujutavad endale asju ette. Et see EI OLE vabandus, mille taha peituda, kuna me ei viitsi kaalust alla võtta. Ja mis kõige olulisem, loodetavasti leiavad siia tee ka teised pcosikad, kes annavad edasi enda nõu või leiavad midagi kasulikku minu postitustest.


5 comments:

  1. Hei!

    Kõige pealt ma tahaks soovida sulle palju jõudu! Ja meelekindlust, sest kuigi ma ise olen alles lapsekingads PCOS-i alal, siis ma tean ometi, kui ma palju meelekindlust on vaja.

    Mul nimelt diagnoositi ametlikult PCOS välja alles eelmisel sügisel (olin siis 20a). Kuid ennemalt rabelesin kaaluga ja nüüd ikka veel.. Praeguseks on lisandunud (või asendunud?) mõned sümptomid veel ja olenevalt päevas on parem-halvem.

    Magusasöömist: ma lugesin seda nagu oleks ise kirjutanud! Alles oli see eile, kui ostsin endale 300g-se šoksi ja mõtlesin, et sellest jätkub nädaks-kaheks "hädaolukordadeks", kuid siis läksin õhtul peast hulluks ja ... läind!

    Ise võtan Metfromiini 3x 500g päevas ja kõrvalmõjud siiani puuduvad (3kuud võtnud), kuid pole ka olulisi paranemisi märganud. hk vaid see, et ma ei võta nii kergelt juurde, kui süsikate hulk suur on.

    Igatahes jään su blogi kindlasti lugema :)

    ReplyDelete
  2. Hei Grete,

    Tänan heade soovide eest.:)

    Metformiini juures oligi hea see, et kaalu ei lisandunud enam nii kiriesti kui ilma metita. Seega toimib ja kui kõrvaltoimeid ei esine, siis kindlasti edasi võtta. Muide, metformiin toimib palju paremini ja ka kaal hakkab paremini kukkuma, kui süsivesikute hulka toidu tiba vähendada. Või siis vastupidi, valku suurendada.

    ReplyDelete
  3. Tere :)
    Mina sain PCOSi diagnoosi teada üleeile - ametlikult siis. Ema just kommenteeris, et tegelikult olin oma "tunde järgi" diagnoosi endale ära pannud juba aastaid tagasi.
    Lugesin su blogi ja.. no täielik deja vu! Muide, ma arvan, et ehk suudan sinust rohkem magusat korraga sisse pressida :D Suhkruhulluse ajal kaob kaine mõistus ja tahe.
    Võtan täna kolmandat päeva metfogammat. Creepy! Kui see "happeline kõhulahtisus" ja nõrkus lihastes varsti ei kao, siis lõpetan. Alustasin kahe tabletiga päevas, eesmärk kolm tabletti päevas.
    Ma olen aru saanud, et met kirjutatakse välja eeskätt siis kui on plaan rasestuda, muidu võib kasutada ka pille. Või on pillid kehakaalule traumeeriva mõjuga? Ma pole kunagi võtnud, aga kaal on küll probleem. Rasestuda ei plaani.
    Nii hea, et su blogi peale sattusin! Kuidagi kindlustunnet tekitav on see. Ja tõestus, et ma ei kujuta omale asju ette :)
    Hästi palju jaksu sulle! Jääme positiivseteks, kõik kulgeb :)
    Liina (25 a)

    ReplyDelete
  4. Tere. Mina olen 19.aastane ja sain samuti teada, et mul on PCOS. Tahaksin teada...kas keegi oskab õelda siit, et kas see põhjustab ka pearinglust? Nimelt olen juba pool aastat arstide vahet käinud, sest mul kàib koguaeg pea ringi. Olen nii kurnatud sellest juba. Siis otsustasin v9tta omale uue naistearsti..ja sain teada,et mul on PCOS. olen muidu sale, aga kaalus olen juurde v9tma hakkanud kilode kaupa...olin S suurus..nyyd juba M ...ja kas nii edasi? ...aga suurimaks mureks ongi mul see et mul kåib pea ringi...kas seda põhjustab ka PCOS..oskab keegi 9elda? Palun aidake. Arst ei osanud midagi 9elda ja temale tundus see täiesti tavalise asjana.

    ReplyDelete
  5. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete