Saturday, October 1, 2016

Peeglike, peeglike seina peal...

Üheks minu vaieldamatuks lemmikteemaks on nahk ja juuksed. Üldiselt võin ma mõlemi üle uhke olla, sest oma vanematelt olen pärinud korraliku juuksepahmaka ja nahaga mul ka probleeme ei ole, kui põskedel laiutav kuperoosa välja arvata. Õnneks on kuperoosa õige toitumisega kõvasti tagasi tõmmanud ja veel nii hästi, et igapäevaselt ongi mu peamisteks meigivahenditeks ainult ripsmetušš ja kerge huuleläige. Pean tunnistama, et nahk, eriti just näonahk oli ka teismelisena mul üsna korras. Ma ei mäleta, et ma oleksin pidanud võitlema aknega. Olid mõningad üksikud vistrikud aeg-ajalt siin ja seal, aga see oli ka kõik.

Põhjusel, et mu nahk on üldiselt korras ja vaeva temaga ei ole, siis ei ole ma varasemalt pidanud vajalikuks tema eest ka põhjalikult hoolitseda. Pealegi ei ole ma kunagi olnud tavakosmeetika fänn ja seda eriti just viimastel aastatel. Põhimõtted on lihtsad: 1) mingeid süvaniisutavaid jne kreeme ei ole olemas. See on lihtsalt mingi haip, et oma tooteid rohkem müüa ja 2) kui see ei kõlba süüa, siis ei kõlba see ka peale määrida. Eks mul ole olnud igasuguseid perioode ja mingitel hetkedel on mul tekkinud meeletu vajadus osta katsetamiseks mõni ihupiim, aga peale ühte korda mökerdamist olen aru saanud, et mulle see ei sobi. Muide, sellised ihupiimad on suurepärased nahkesemete poleerijad ;) Ma lõin nendega  alati oma köögitoole nahkdiivanit läikima.

Vanuse lisandudes hakkasin aga otsima just koduseid vahendeid, millega oma nahka puhastada, niisutada ja toita. Lisaks on sellised kodused spa-rituaalid väga mõnusad ning annavad väga hästi võimaluse veeta kvaliteetaega iseendaga. Ja mis vaat et kõige tähtsam – kodus sirgub tütar, kes otseloomulikult kavatseb tulevikus ju ka hakata end meikima ja minu sõnum talle on, et mida loomulikum, seda ilusam. Less is more! Absoluutselt kõiges. Muide, täna just valmistasingi talle tema kõige esimese väga lahja roosivee meie enda koduaia roosi kroonlehtedest, sest huvi kipub juba väga suureks minema. No las siis pritsib seda oma näole värskenduseks.

Kõige esimese asjana jälgingi ma inimese juures just nahka ja juukseid. Selline tõsine kiiks on küljes ikka. Mõnikord tahaks kohe tütarlapse kinni peatada ja öelda, et tead, su nägu jääbki selliseks vinniliseks-punniliseks, kuni sa sellises koguses  seda pahna endale peale määrid. Samas ma saan aru, kui naha ehitusest teadmisi ei ole, siis ega suurt selle hukas nahaga peale hakata ei oskagi. Jääbki üle ainult seda veel paksema meigikorra alla matta. Viimasel ajal on aga eriti hakanud silma jääma, et küpsemad naised enam nii väga ei meigi end. Rõhutatakse ripsmeid, põsesarnu ja huuli ja ülejäänud nahal lastakse särada. Ja vot see on see, mida ma naudin. Säravat ja kumavat nahka olen ma juba pikalt ka endale tahtnud. Mõned aastad tagasi oli mu nahk ikka väga hall ja jumetu. Oli selge, et midagi tuleb ette võtta. Täna võin ma öelda, et mu nahk näeb just selline särav ja tervislik välja. Kuperoosat veel on ja selle punasust mõjutavad erinevad tegurid, aga ikkagi on seda nii vähe, et jumestuskreemidega jätsin hüvasti juba mitu aastat tagasi. Kui vaja meikida, siis kasutan mineraalmeiki. Lily Lolo on minu suur lemmik.

Aga nüüd kõige tähtsam lause, mis minu arvates naha kohta käib - naha niisutamine ja toitmine algab SEESPIDISELT.  Nahk on meie kõige suurem organ. Nahk on esimene, mis kõik väljastpoolt tuleva vastu võtab ja mille eest meid kaitseb  – erinevad saasteained ja haigused ründavad meid pidevalt. See tähendab, et naha tervise eest hoolitsemine on peaaegu et esmatähtis, kui me tahame ka üldiselt terved olla. Kes tahab nahast põhjalikumalt lugeda, siis SIIN on päris hea õppematerjal. Naha kõige pealmiseks kihiks on epidermis ehk marrasknahk. Marrasknaha pealmise kihi moodustavad surnud sarvkihi rakud, mis siis meilt pidevalt maha pudenevad ja asenduvad  uuemate rakkudega alumistest kihtidest. See protsess on kõige tähtsam noorusliku välimuse hoidmisel ja kes meist siis ka vanemas eas ei tahaks omada kena ja hoolitsetud ning säravat nahka. Tegelikult on vananemine täiesti loomulik kulg ja seda ei peaks häbenema või peitma, eriti kui naha eest hoolitsetakse. Küsimus ongi selles, et kuidas selle eest hoolitsetakse. Poeriiulitelt võib leida vahendeid sadu ja igat ühte neist reklaamitakse kui fantastilist vananemisvastast toodet. Mis veel hullem – neid tooteid reklaamivad tavaliselt tuntud staarid, kes  lubavad, et vot just selle kreemi kasutamine kaotab teie näost viimased 20 aastat. No halloo! See on ikka Photoshop, mis need viimased 20 aastat sellelt näolt on kaotanud.
Aga tuleme tagasi kõikide nende faktorite juurde, mis meie naha seisukorda mõjutavad. 

Kemikaalid. Kui mitut toodet te päevas enda peal kasutate? Deodorant/higipulk, hambapasta, seep/dušigeel, šampoon/palsam ja keha- ja näokreemid, jumestusvahendid. Kui vaadata, mida need kõik sisaldavad, siis kui mitut keemilist ainet te päeva jooksul endale peale määrite? 50, 100, 150? Number võib olla üllatavalt suur. Kas seda numbrit annab vähendada? Kohe ja korraga ei peagi kõike minema viskama, aga kindlasti on sul ju kasutusel vahendeid, ilma milleta saaksid tegelikult ka? Ja kindlasti on vahendeid, ilma milleta sa lihtsalt ei saa elada? Tee inventuur oma vahendite hulgas ja ehk saab mõned asendada ökotoodetega? Lohutav on teada, et mitte kõik nendest ainetest ei suuda läbi naha tungida (see on ka põhjus, miks mingit süvaniisutamist ei toimu hoolimata selle agarast reklaamimisest), samas on aineid, mis otsejoones oma tee meie vereringesse leiavad. Siinkohal leiab internetist vastuolulisi väiteid, et õnneks eraldab ja väljutab organism need kahjulikud kemikaalid kiiresti, seega suuremat kahju juhtuda ei saa või vastupidi, ained kuhjuvad ja pikema aja jooksul on kahju organismile vältimatu. Eks igaüks leiab selle enda „tõe“. Aga kui sa nüüd küsid, et kuidas siis näiteks apteekides müüdavad kreemid ja plaastrid läbi naha toimivad? Selle jaoks on välja töötatud spetsiaalsed tehnoloogiad, mis aitavad vajalikke toimeaineid läbi naha transportida, aga nende kasutamine tavakosmeetikas oleks lihtsalt mõttetult kallis.

Vale toitumine. Minu jaoks mängib toitumine väga suurt rolli naha eest hoolitsemises ja mu nahk annab mulle mõnikord valusalt vastu näppe. Kui ma hakkan maiustama ja minu toidulauale satub oluliselt rohkem maiustusi ehk suhkrut, siis muutub näonahk tuhmiks ja tekivad punnid. Kui loobusin teraviljast, tõmbas kuperoosa end oluliselt tagasi ja naha üldine seisukord paranes märgatavalt. Lisaks võib alkoholi liigne tarvitamine ja suitsetamine naha enneaegsele vananemisele kaasa aidata. Kiirtoit, poolfabrikaadid, ühekülgne toit – kõik see võib naha vastupanuvõimet nõrgendada. Lisaks ei saa nahk sellise toitumise juures  vajalikke vitamiine ja mineraale. Ja mitte ainult. Kehv toitumine mõjutab ka küünte ja juuste seisukorda. Toidule tuleks lisada rohkelt salatirohelist, puuvilju ja köögivilju, tarbida erinevaid pähkleid ja seemneid. Ja muidugi juua, juua ja veelkrod juua. Tavalist vett, rohelist/valget teed, taimeteesid. Põhimõtteliselt võiks vedelikke tarvitada päevas umbes 30ml ühe keha kg kohta. Põhimõte peaks olema nii, et suure osa sinu toidulaust moodustab siiski kasulik toit. Patustada võib ju ka ja no nii mõnus on ju mõnikord kohvikus ühte head chai lattet koos torditükiga nautida. Lihtsalt tuleb teada, kui palju ja kui tihti sa endale seda lubada võid.

Naha koorimine. Naha hoolduses peetakse üheks tähtsamaks sammuks surnud rakkude eemaldamist ehk naha koorimist. Ka siin tuleb olla ettevaatlik ja vaadata, mis need „koorijad“  seal sees on. Kindlasti tuleks vältida pähklite/seemnete koori sisaldavaid koorijaid. Ka kõige peenem jahvatus võib siiski jätta  teravate servadega tükke, mis  võivad kahjustada naha pealispinda ja tekitada mikrohaavandeid, mis omakorda võivad muutuda põletikuliseks.  Erinevalt soolast ja suhkrust ei lahustu koored ka vees. Väga mõnusa kehakoorija saab näiteks kasutatud kohvipaksust, pruunist suhkrust ja mõnest õlist. Näonahale sobivad kasutamiseks jahvatatud päevalilleseemned, mandlid koos kitsepiima, keefiri või maitsestamata jogurtiga. 2-3x nädalas peaks nahka kindlasti koorima.

Päike. Meid kõiki on hoiatatud liigse päevitamise eest ja ma usun, et see ei tule enam kellelelgi ebameeldiva üllatusena, et ilma päikesekaitsevahendita ei ole mõtet päikese käes liiga pikalt viibida. Samas tuleks väga hoolikalt jälgida, mida täpsemalt need UV-kiirte blokeerijad sisaldavad. Mõned aastad tagasi juhtusin lugema ühte teaduslikku tööd USA teadlastelt, kellele tegi muret nahavähki haigestumise väga kõrge ja aasta-aastalt suurenev arv ja seda hoolimata asjaolust, et inimesed määrisid end erinevate kaitsevahenditega. Nende tööst tuli välja, et ehk tekitab nahavähki hoopis mõni aine nendes kreemides või siis selle aine koostoime päikesega. Minu jaoks kõlas see mõte väga loogiliselt. Ise ma reeglina end päikese eest ei kaitse, päikest ei karda, aga tunde ennast päikese all ei prae. Lisaks kuivatab liigne päevitamine nahka ja kiirendab vananemist. Ma arvan, et päike on meie suur sõber, aga liialdada sellega ei tasu.

Ja no kas peab  meelde tuletama, et  meigivahendeid tuleb puhastada ja desinfitseerida ning vistrikke ei tohiks ise pigistada. Jälle seesama põletiku oht, rääkimata võimalikest armidest.

Aga minu lemmikteema naha/juuste/küünte juures on siiski toitumine. Tulles korraks selle juurde eraldi tagasi, siis siin algab kõik valikute tegemisest. Mina ise väldin lisatud suhkruid ja teravilju. Ma proovin igapäevaselt juua smuutisid, mille üheks koostisosaks lisaks puuviljadele on kindlasti  spinat või lehtkapsas. Köögivilju proovin tarvitada toorelt või siis röstin neid kiirelt. Rasvad on mu menüüs olulisel kohal ja ma söön palju seemneid ja pähkleid. Minu toidulaualt puuduvad  light-tooted. Vastupidi, mida rohkem häid rasvu, seda parem. Seega, kui sa ei ole päris rahul oma naha seisukorraga, siis esimese asjana vaata üle oma toidulaud. Kindlasti annab sellega midagi ette võtta. Toit on ju tegelikult kütus, mis aitab meid käigus hoida ja nii nagu autode puhul aitab õige kütuse ja õli valik ennetada võimalikke probleeme, siis sama teeb ka toit. Või nagu Hippokrates ütles: „If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health.“

Rääkides  nahahoolduse rutiinist, siis peaks see igapäevaselt sisaldama naha puhastamist, toniseerimist ja niisutamist. Sellele lisaks 2-3x nädalas koorimist ja maskide tegemist. Parima tulemuse saamiseks tuleb nägu puhastada hommikul ja õhtul.  Kui soovid, siis võid kasutada elektrilist puhastajat. Minu tööriistaks on Babyliss True Glow. Järgmiseks sammuks on näo toniseerimine. Mina kasutan hetkel kurgivee ja õunaäädika segu. Toniseerimise eesmärgiks on eemaldada nahalt puhastamisest  jäänud võimalikud õlid ja mustus, ahendada poore, tasakaalustada naha pH taset. Niisutamine on naha noorusliku välimuse säilitamise juures kõige olulisem samm. Mitte, et teised kuidagi vähem tähtsad oleks ja neid vahele võiks jätta. Kindlasti mitte. Aga niisutamine ON väga tähtis. Välispidiselt räägime me siiski naha pealmiste kihtide niisutamisest. Mina kasutan niisutamiseks ainult ja ainult erinevaid õlisid. Ei mingeid peamiselt veest ja mineraalõlist koosnevaid poekreeme. Hetkel on mul kasutusel näiteks argaaniaõli, millesse on veidikene segatud granaatõunaseemneõli ja apelsini eeterlikku õli. Argaaniaõli hoiab naha pehmena, sisaldab vitamiin E-d, kaitseb ja uuendab nahka. Õlisid kasutan ma oma naha niisutamiseks juba mitu aastat. Päris esimese õlina kasutasin magusmandliõli ja võin kohe öelda, et näole see ei sobi. Ummistab poore ja tekitas väikseid punnikesi meelekohtadesse. Hetkel proovin seda kandade hoolduses. Kõrvitsaseemneõli oli ka täitsa hea. Õlisid saabki kasutada kas täiesti puhtalt ehk ühte õli korraga või siis segada kokku niisutaja erinevatest kasulikest õlidest. Õli kasutan ka meigieemaldajana ja ma pean ütlema, et kui selle rasvase tundega mõne aja pärast ära harjub, siis parimat meigieemaldajat ei oska tahtagi. Kui tekkis huvi, siis internetis on erinevaid koduseid nahahoolduse retsepte hulgim. Mina võin jagada ühe puhastaja retsepti, mida ma siin viimased kaks nädalat testisin ja väga rahule jäin.


Banaani-mee-kaerahelvestega näopuhastaja
Sobilik kõikidele nahatüüpidele. Koostisosad võiksid olla mahedad, et vältida taimekaitsevahendite kandmist nahale. Tegemist on vaat et 2in1 tootega. Kookos- ja kaerahelbed eemaldavad surnud naharakke, kookospiim ja mesi niisutavad nahka.

1 spl kookoshelbeid, jupike banaani (võib asendada näiteks maasikatega), 60 ml keedetud kaerahelbeid, 1 spl kookospiima, 1 spl mett.
Miniköögikombainis sega kokku kookoshelbed koos banaaniga, lisa ülejäänud ained ja blenderda ühtlase massi saamiseni. Sulge õhukindlalt, hoia külmikus ja kasuta kuni kaks nädalat.



No comments:

Post a Comment